چهار باور غلط درباره‌ی سلامت دندان و دندانپزشکی

متأسفانه، بسیاری از باورهای غلط درباره دندانپزشکی در میان عموم مردم وجود دارد. این باورها می‌توانند منجر به نگرانی‌های بی‌مورد و نادیده گرفتن نیاز به مراقبت‌های دندانپزشکی شوند.

1. “فقط در صورت داشتن درد دندان، باید به دندانپزشک مراجعه کرد.”
حقیقت این است که بسیاری از مشکلات دندانی می‌توانند در ابتدا بدون نشانه‌هایی مانند درد پیش بیایند. برخی بر این باورند که دندانپزشکی فقط برای درمان مشکلات دندانی است، درحالیکه دندانپزشکی پیشگیرانه هم می‌تواند به جلوگیری از بروز مشکلات کمک کند.

2. “مسواک زدن با شدت بیشتر باعث بهتر تمیز شدن دندان‌ها می‌شود.”
در واقع این عمل نه تنها لزوماً باعث بهتر تمیز شدن دندان‌ها نمی‌شود، بلکه ممکن است به بافث آسیب برساند و باعث بروز مشکلاتی مانند تحلیل لثه گردد. نوع و شدت مسواک زدن در افراد مختلف با توجه به شرایط دهانی آنها متفاوت است و بهتر است در این باره از دندانپزشک خود مشورت بگیرید.

3. “استفاده از نخ دندانباعث آسیب به دندان می‌شود.”
در حقیقت استفاده صحیح از نخ دندان نه تنها باعث آسیب به دندان نمی‌شود بلکه در کنار مسواک زدن، از موارد اصلی و لازم برای بهداشت دهان و دندان می‌باشد. توصیه می‌شود تا پس از هر وعده‌ی غذایی این کار انجام شود. روش صحیح استفاده از نخ دندان را از دندانپزشک خود بپرسید.

4. فلوراید در خمیردندان می‌تواند مضر باشد.
فلوراید در مقادیر مناسب به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند. طبق تحقیقات مؤثر‌ترین میزان فلوراید در خمیر دندان بین ۱۳۵۰ تا ۱۵۰۰ ppm می‌باشد.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید