چطور کودک خود را برای بردن به دندانپزشکی آماده کنیم

برای آماده کردن کودک برای مراجعه به دندانپزشک، نکات زیر پیشنهاد می‌شود:

  1. به کودک توضیح دهید که قرار است به دندانپزشک بروید. با زبان ساده به او بگویید که دندانپزشک برای مراقبت از دندان‌هایش کارهایی انجام می‌دهد مثل شست و شوی دندان‌ها.
  2. اگر کودک شما قبلا به دندانپزشکی رفته ، از او بپرسید تجربه‌اش چطور بوده است. با شنیدن حرف‌های کودک شما متوجه می‌شوید که چقدر می‌توانید جزئیات را برای او توضیح دهید.
  3. به طور مختصر درباره‌ی ابزارها و وسایلی که در مطب دندانپزشک هست، توضیح دهید. مثلاً بگویید یک صندلی مخصوص، چراغ بزرگ برای نگاه کردن به دندان‌ها و وسایلی برای شستشوی دندان‌ها وجود دارد.
  4. اطمینان دهید که دندانپزشک برای کمک به اوست و کارهایی که انجام می‌دهد برای سلامت دندان‌هایش لازم است. البته ممکن است بعضی کارها مثل شستشوی دندان‌ها کمی احساس ناراحتی کند.
  5. اجازه دهید کودک عروسک یا اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را همراه ببرد تا اگر ترسید یا ناراحت شد بتواند با آنها آرام بگیرد.
  6. قبل از رفتن، روند مراجعه به دندانپزشک را به صورت مرحله به مرحله برایش شرح دهید. مثلاً چه کسی او را همراهی می‌کند، چطوری می‌نشیند روی صندلی و …
  7. حتماً کودک را تشویق کنید که سؤالاتش را مطرح کند. سؤال‌های او را با حوصله‌مندی پاسخ دهید.
  8. به او اطمینان دهید که حین معاینه و درمان کنارش خواهید ماند و دستش را خواهید گرفت.
  9. پس از بازگشت از دندانپزشک، حتماً کودک را تشویق کنید و تعریف کنید که چقدر خوب رفتار کرده است. به او پاداش دهید.

با انجام این کارها، کودک احساس آرامش بیشتری خواهد کرد و آمادگی لازم را برای رفتن به دندانپزشک پیدا می‌نماید. البته همراهی والدین و حمایت آنها در این میان بسیار حائز اهمیت است.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید