برخی از باید و نباید های قبل از مراجعه به دندانپزشکی

قبل از مراجعه به دندانپزشک، انجام برخی کارها و رعایت نکاتی می‌تواند به بهبود سلامت دهان و دندان و همچنین درمان موفقیت‌آمیز کمک شایانی نماید.

از جمله مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهیم عبارتند از:

مسواک زدن منظم روزانه حداقل دو بار و بهتر است پس از هر وعده غذایی. این کار به حذف پلاک و جرم‌های موجود روی دندان‌ها کمک می‌کند. استفاده از مسواک‌های نرم مو با کف ساینده برای حذف پلاک مناسب است. توصیه می‌شود حداقل به مدت 2 دقیقه هر قسمت از دهان را مسواک بزنید.

استفاده از نخ دندان به طور مرتب برای تمیز کردن بین دندان‌ها و جلوگیری از التهاب لثه. استفاده از نخ دندان به صورت روزانه باعث تمیزی بیشتر می‌شود.

مصرف غذاهای سالم و پرهیز از تنقلات و شیرینی‌های زیاد که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند. مصرف میوه و سبزیجات تازه و غلات کامل توصیه می‌شود.

آب دهان کردن پس از خوردن و عدم شستن دهان بلافاصله، زیرا شستشوی سریع مواد غذایی را که باعث اسیدی شدن محیط دهان و پوسیدگی می‌شوند، از بین نمی‌برد.

استفاده از دهانشویه‌های حاوی فلوراید برای تقویت مینا و جلوگیری از پوسیدگی
عدم مصرف دخانیات و الکل که باعث التهاب لثه و خشکی دهان می‌شوند

اما قبل از مراجعه به دندانپزشک، برخی موارد نیز وجود دارد که انجام آن می‌تواند منجر به مشکل شود:

مصرف خودسرانه مسکن‌ها یا داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها که ممکن است بر روند درمان اثر منفی بگذارند. حتما با دندانپزشک در میان بگذارید.
خوردن غذاها یا نوشیدنی‌های رنگی و لکه‌دار مثل قهوه، چای، آبمیوه‌های تیره که می‌توانند روی دندان‌ها لکه ایجاد کنند. بهتر است از لیوان و کاغذ استفاده کنید.

-انجام مسواک زدن بیش از حد سخت که باعث آسیب به مینا و لثه می‌شود. از مسواک نرم استفاده کنید و فشار زیاد وارد نکنید.

-خوردن غذاهای چسبنده یا سفت مثل آجیل که می‌تواند باعث گیر کردن بین دندانی و شکستن دندان شود. آجیل را به صورت پودر میل کنید.

استفاده از خمیردندان‌ها یا آب دهان‌های حاوی الکل که باعث خشکی دهان و آسیب به مینای دندان می‌شود. از محصولات بدون الکل استفاده کنید.
بنابراین بهتر است قبل از مراجعه به دندانپزشک از انجام این کارها پرهیز کنیم تا درمان موفقیت‌آمیزتری داشته باشیم. همچنین پیش از ویزیت باید حتما دندان‌ها را مسواک بزنیم تا پزشک بتواند وضعیت دهان و دندان‌ها را بهتر ارزیابی کند.

 

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید